אין דבר מרגש יותר מלידה של תינוק חדש שהצטרף למשפחה. לצד הטיפים לטיפול בתינוק והסיוע מגורמים מקצועיים, חשוב לבצע תרגילים לחיזוק הגוף ולהשבתו למצב שלפני הלידה. כמו כן, אחת העצות שרופאים מעניקים להורים אחרי לידת ילדיהם, היא לבצע התעמלות (ברגע שזה אפשרי כמובן), יחד עם התינוקות, שכן זה רק לטובתם. במאמר זה נציג כמה רעיונות לתרגילי התעמלות עם תינוקות.

התעמלות עם תינוקות

להתעמל עם התינוק

במשך שנים רבות היה נהוג לחשוב, שזה לא נכון לבצע התעמלות עם תינוקות, זה לא נכון לזרז את היכולת שלהם לעמוד או ללכת, ויש להעניק להם את הזמן שלהם לבצע פעילויות שונות. הטענה הייתה שזה נכון עבורם על מנת שלא ייפגעו ולא יפצעו. היום הדעה היא אחרת ורופאים ממליצים לבצע פעילויות שונות, כולל לקפוץ על טרמפולינה או לקחת חלק באימונים ייעודיים לאימהות ותינוקות, שכן אלה עשויים לעזור לתינוקות בתהליך ההתפתחות, כמו גם לסייע לאם לחזור לפעילות גופנית שגרתית.

לפני שאנחנו מסבירים לעומק, חשוב לציין כי כל הנושא של פעילויות והתעמלות עם תינוקות, תלוי בגיל התינוק, ביכולות שעומדות לרשותו בנקודת הזמן בה אנחנו רוצים לבצע איתו פעילות כזו או אחרת, וכמובן שהדבר צריך להתבצע בצורה ובסביבה בטוחה, תוך שימת דגש על כל דבר ועל כל פרט, מצד ההורים. יתרה מזאת, מומלץ להיוועץ ברופא בטרם תחילת הפעילות.

מדוע חשוב לבצע התעמלות עם תינוקות?

התשובה לכך מאוד ברורה. מעבר לעובדה שמדובר באימונים ספורטיביים בעבור האם, זו אחת הדרכים לעזור לתינוק להתפתח, לא רק מבחינה פיזית אלא גם מבחינות אחרות. הוא יכול לפתח את החושים שלו דרך הפעילות, ואף יכול ללמוד טוב יותר את הסביבה. כך הוא לומד להכיר את האספקט של המרחב, שיווי המשקל, תנועה והיבטים אחרים ונוספים שיכיר לעומק בהמשך חייו.

היבט נוסף ולא פחות חשוב בהקשר זה, הוא הגיוון. כמו שבן אדם מבוגר צריך לגוון את הפעילויות הגופניות שהוא עושה (גם אם הוא מתאמן בתחום ספציפי), הרי שגם תינוקות נדרשים לגיוון, גם בשביל להכיר דברים שונים וגם לצורך העניין והסקרנות.

דוגמאות לפעילויות שאפשר לעשות עם תינוקות

כאמור, אחת הפעילויות הפופולאריות והאהובות ביותר על תינוקות וגם על הורים, היא קפיצה על טרמפולינה. ישנן טרמפולינות ייעודיות עליהן ניתן לקפץ יחד עם התינוק, כשחשוב לציין שיש לא מעט פעילויות ייעודיות המבוצעות כשהתינוק נמצא בתוך המנשא.

פעילות אחרת, היא משחק בכדורים קטנים. מניחים כדור במקום מסוים ומציעים לתינוק לרדוף אחריו ולתפוס אותו. בין אם בזחילה ובשלב מתקדם יותר גם בהליכה. זה מאפשר לו לפתח את יכולת התנועה ומספק לו אושר רב כשהוא תופס את הכדור. פעילות גופנית נוספת יכולה להיות זחילה ותנועה על מזרון, דברים בסיסיים מאוד שיכולים לעזור לתינוק להתפתח מבחינה תנועתית וכן לפתח התמצאות במרחב.

גם ריקודים יכולים להיות ביטוי משמעותי לפעילות גופנית, שכן מומלץ להגיע לאימונים ייעודיים לאם ולתינוק, שם ניתן ללמוד כיצד לרקוד כשהתינוק מצוי בתוך המנשא. לא רק שמדובר בפעילות מצוינת עבור האם, וכזו שמחברת בינה לבין התינוק, אלא שניתן לחשוף אותו לצלילים וקולות שונים, מה שעשוי להוביל אותו לחבב מוזיקה מגיל צעיר.

כאמור, אנחנו יכולים למצוא מגוון רחב של תרגילי התעמלות, אשר ניתן לבצע עם תינוקות בשלבים שונים בתהליך ההתפתחות שלהם. כדאי לברר על מקומות מקצועיים שמאפשרים להתעמל יחד עם התינוק, כשחשוב לציין שישנן פעילויות שאף מתאימות לנשים המצויות בחופשת הלידה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *