אחד הסממנים המזוהים ביותר עם הדת היהודית הוא כמובן טקס קבלת השבת הנערך בבתים רבים ברחבי הארץ, וגם בעולם. ביחס לטקסים אחרים בדת היהודית, את טקס קבלת השבת נהוג לקיים הן במסגרת הגנים ובתי הספר אבל גם במסגרת משפחתית תומכת. למעשה, מדובר בטקס שנערך מזה דורי דורות והוא מהווה הזדמנות יוצאת דופן ליצירה של זמן איכות משפחתי, כל זאת באמצעות טקס אותו אתם יכולים לקיים ביחד עם הילדים. איך עושים קבלת שבת בלתי נשכחת ומגבשת במסגרת המשפחתית? להלן מספר טיפים בהם תוכלו להיעזר, לטובת יצירת טקס משמעותי:

רכישת פמוטים להדלקת נרות

סממן חשוב ובלתי נפרד מטקס קבלת השבת כולל כמובן את הדלקת הנרות. להדליק נרות שבת באמצעות פמוטים מעוצבים אותם ניתן להזמין אונליין. באמצעות הרכישה הזו תוכלו להכניס את עצמכם ואת הילדים לאווירה, ולנצל את המעמד המרגש לטובת אמירה של ברכות והגנה רוחנית בעבור בני המשפחה והחברים הקרובים. בזמן הדלקת הנרות הסבירו לילדים מהי המשמעות העומדת מאחורי ההדלקה ותנו להם להתנסות בעצמם בהדלקת הנרות, כחלק מתהליך שבו הם מתחברים לזיקה היהודית ולמשמעות העמוקה העומדת בבסיס הדלקת נרות שבת. שימו לב כי בזמן ההדלקה אתם חייבים לשים לב לילדים ולפקח עליהם, מתוך מטרה להימנע ממצב חלילה של כוויה או שריפה כתוצאה מהדלקת הנרות.

יום מיוחד לכל המשפחה: איך עושים קבלת שבת עם הילדים?

שילוב של טקסטים ושירה

הדת היהודית והמסורת היהודית היא מסורת עשירה בתרבות המבוססת על טקסטים יפהפיים אותם ניתן לבחור ולהטמיע לאורך קבלת השבת. מדובר בטקסטים שגם ילדים אוהבים ויכולים להתחבר אליהם, ולכן לפני שאתם מקיימים את קבלת השבת חשבו היטב על הנושא אותו תרצו להעביר לילדים ובחרו במקביל מוזיקה וסיפור אותו תרצו להעביר לילדים שלכם. מוזיקה ברקע כמו למשל השיר של עומר אדם מודה אני או לכה דודי של הרב שלמה הלוי ירימו לכם את האווירה החגיגית של כניסת השבת וגם יאפשרו לכם ולילדים לשמוח ולרקוד ביחד, כחלק מקבלת השבת המשותפת. במידה ואתם מתקשים לאתר טקסט שיתחבר לכם לקבלת השבת, תוכלו בהחלט להיעזר בצוותים החינוכיים של הילדים אשר יכולים לסייע לכם לבחור טקסטים שאותם תוכלו להקריא כמו גם לקרוא ביחד עם הילדים שלכם.

בחירת נושא לטקס

אפשר ואף רצוי לנצל את קבלת השטח לטובת העמקת היחסים עם הילדים ובהתאם לכך לבחור בנושא שקרוב לליבכם. נצלו את קבלת השבת לטובת העלאת נושאים החשובים לכם – החל מהחשיבות של שלום בית ועד לשיחה פתוחה וכנה עם הילדים אודות השבוע שעבר עליהם. בחירת נושא והיצמדות אליו יכול גם לחבר בין בני המשפחה, אבל גם ליצור עומק בתוך קבלת השבת, כחלק ממסורת משפחתית אותה אתם כהורים מנחילים לילדים שלכם.

היכרות עם הברכות

בקבלת שבת נהוג לברך בזמן הדלקת נרות וכן בזמן הקידוש. כל אחד ואחת יכולים לקחת את הפן הדתי של הברכות למקום שלהם, וזאת באמצעות הסברים לילדים אודות מהות הברכה ומדוע היא נאמרת דווקא בערב שבת. דרך נהדרת לשלב את הילדים ביחד עם הברכות והמסורתיות יכולה להתבצע באמצעות הדפסה של ברכות השבת וכן יצירות המתקשרות לברכות, כמו למשל צביעה של פמוטים על נייר ובכך ליהנות גם מפעילות משותפת. שימו לב כי הברכות אינן צריכות להיות מרכז קבלת השבת אלא חלק נלווה, וניתן לומר אותן בכל דרך שבה תבחרו ותרצו לטובת קבלת שבת המלכה.

לסיכום, קבלת שבת מהווה הזדמנות מצוינת בעבורכם כהורים ובעבור הילדים לעצור ולהודות על מה שיש. נצלו את השעות הללו לפני קבלת השבת לטובת התכנסות, שיתוף הילדים בהכנות וכן הפקה של יום מיוחד שיעניק למשפחה שלכם את השקט והשלווה אבל גם יכולת לקבלת את השבת עם המון אהבה, קדושה ומסורת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *