שילוב של מערכות אוטומציה במפעל הפך להיות לדבר טבעי ואפילו כמעט מובן מאליו, שניתן לראות בכל מקום בהתבסס על כך שבעולם המודרני המרכיבים המובילים הם חשמל, אלקטרוניקה ומחשוב. חשוב וכדאי לדעת שהטמעה של מערכות אוטומציה חדישות ניתן לעשות בדרכים רבות ושונות, שכן מדובר בטכנולוגיה מתקדמת מאוד שמותאמת לצרכים שונים. אבל כיצד מיישמים זאת בפועל? איך מכניסים מערכות אוטומציה למפעל או לעסק? ואיך בוחרים בחברה מתאימה שתסייע לעשות זאת באופן הטוב ביותר? על כך תוכלו לקרוא במאמר שלפניכם.

אתגר האוטומציה

עולם המכונות המודרני הוא עולם די מורכב. הוא כולל מוצרים רבים שהייצור שלהם דורש השקעה רבה מאוד בתכנון, כולל הקפדה על איכות וביצוע ניסיונות שונים עד להגעה למוצר המוגמר. כך לדוגמה, בניית מכונה לעיבוד שבבי היא אתגר הנדסי ואתגר פיתוח מוצר ברמה גבוהה מאוד. נוסף על כך, הפיקוח והבקרה על המכונות הוא נושא רחב, מתוחכם ומלא באפשרויות, וקיים כמובן אתגר לא קטן בבחירה – אילו מכונות ומערכות בקרה לבחור למפעל ואיך בוחרים נכון? כיצד לתכנן את קווי הייצור? כיצד לנהל את רצפת הייצור? כדי ליישם כל זאת היטב דרוש סיוע מקצועי מאנשים שמתמחים בכך. בהמשך המאמר נגיע להמלצה על חברה מובילה בתחום זה, אבל לפני כן בואו נראה דוגמה מהחיים לאוטומציה ולהטמעתה במפעלים.

 

 

CNC כדוגמה

מכונות לעיבוד שבבי נחשבות לסוג די ותיק ומוכר של מכונות בשלב זה, ומדובר במכונות נפוצות במיוחד בגלל העובדה שהן רב שימושיות. עיבוד שבבי כולל ביצוע פעולות כגון קידוח או עיבוד סופי של פני השטח של מוצר, וזהו תחום שקיים בעולם הייצור מזה שנים רבות. אחת מנקודות הציון החשובות ביותר בתחום הוא פיתוח מכונות ה-CNC (Computer Numerical Control), שהן מנגנון לבקרה ממוחשבת על מכונות מסוג זה. במקור מכונות עיבוד שבבי רגילות כוללות מנוע חשמלי ודורשות לא מעט עבודה מצד מפעיל המכונה, ומכונות ה-CNC מחליפות חלק ניכר מצורך זה בעזרת מחשוב ואוטומציה. ניתן לקבוע למכונות אלה רצף פעולות קבוע, והוא יבוצע בפיקוח מחשב באופן אוטומטי. עובדה זו פותחת קשת אפשרויות רחבה וחדשה שלא הייתה זמינה בעבר ויכולה לשפר את עבודת הייצור במפעלים מכל מיני תחומים, החל ממשחקים לילדים, דרך מכשירים טכנולוגיים מתקדמים ואפילו עד כלי תחבורה שונים.

לעבוד עם מומחים מהשורה הראשונה

אחד השמות הבולטים ביותר בארץ בתחום הייצור והאוטומציה הוא ארק אוטומציה. זוהי חברה שהוקמה על ידי מומחה בשם שחר חיאל, שהוא בעל כ-20 שנות ניסיון בתחומי התכנון והפיתוח המכני, מערכות הינע, פיתוח מכונות שונות ובניית מכונות אוטומטיות ומוצרים בעלי שימושים רבים. עם רקע עשיר זה שחר הקים חברה שמתמחה במערכות אוטומציה, רובוטיקה ומכונות מסוגים שונים. בחברה קיים צוות מקצועי ומיומן שכולל מהנדסי מכונות, מומחי חשמל, מומחי בקרה ותוכנות PLC, וכן אנשי הרכבה. ארק אוטומציה עוסקת בין היתר במערכות בקרה תעשייתית, כולל שירותי פיתוח מערכות שליטה ובקרה למיניהן, גם על פי דרישות הלקוח. היא מתמחה בבקרת מכונה מסוג PLC, וכן בבקרים של חברת סימנס, ששמה אולי מוכר לכם משום שהיא החברה שממנה רכבת ישראל רוכשת מערכי רכבות רבים, חברת LG וחברת Yaskawa. רובוטיקה היא בין סוגי האוטומציה המתקדמים ביותר, ובהקשר זה ארק אוטומציה עוסקת ברובוטים מסוג SCARA ושש צירים, וכן ברובוטים שיתופיים (קובוט – collaborative robot).

לסיכום

הדרך הנכונה ביותר להשיג מפעל יעיל כוללת קודם כל תכנון חכם ומודרני ולאחר מכן יכולת לצייד אותו בהתאם, וכדי להשיג זאת מומלץ מאוד לפנות למומחים שמנוסים בכך. ארק אוטומציה מציעה את שירותיה לחברות הייטק, חברות מסורתיות וגם יוזמות פרטיות. בתחום ה-CNC תוכלו למצוא אצלה גם מכונות עיבוד שבבי וגם שירותים מתקדמים אחרים בתחום זה. מומחיותה וניסיונה באוטומציה מתבטאות בשירותי פיתוח וייצור מכונות הרכבה, מכונות בדיקה ומכונות סדרתיות. במילים אחרות, אין באמת סיבה שתבחרו שירות שהוא לא הטוב ביותר, ולכן כדאי לכם לפנות לארק אוטומציה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *