החיים הם איזון בין דברים רבים. משאבי הזמן ומשאבים נוספים, תמיד מוגבלים. הדבר מתבטא גם בפרנסה – כיצד מוצאים את הזמן להתפרנס וגם לעשות את כל השאר? במיוחד אם אתם הורים, שאז יש לכם לא מעט מטלות נוספות לבצע והכול לוקח זמן. כל אפיק פרנסה או השלמת הכנסה אפשרי, יהיה חייב להיבחן גם כנגד שיקולים אלה. ייתכן ששמעתם על מקצוע בדיקות התוכנה. כיצד הוא עשוי להשתלב, בחיים של הורים עסוקים?

להשתלב בהייטק

בדיקות תוכנה (QA – Quality Assurance) הוא כמובן תחום מעולם ההייטק. כפי שכולנו שמענו, מדובר בעולם מקצועי שבו השכר והתנאים הם מהטובים ביותר במשק, כך שזו בהחלט אפשרות אטרקטיבית מהיבטים כאלה. לאחר שלמדתם את כל מה שצריך לדעת על המקצוע באופן בסיסי, תצטרכו לקבל החלטה מורכבת יותר – האם לנסות להשיג עבודה בתחום זה או שלא? כאן כבר יידרשו קורס או הסבה כלשהי ואלה מתבטאים בעצמם, בהשקעת משאבי כסף וזמן. לאחר מכן ישנו תהליך חיפוש העבודה והצעדים הראשונים במקצוע – לא פשוט. האם זה כדאי? האם זה ריאליסטי בכלל? התשובה לכך תלויה ברקע שלכם ובמה שיידרש בכדי להגיע ממנו, אל משרה בבדיקות תוכנה.

מה זה בעצם בדיקות תוכנה?

תוכנה, מעצם טבעה, נוטה להיות דבר מורכב למדי. היכן שיש מורכבות כזו, מתרחשות גם טעויות ומופיעים לא מעט "באגים" למיניהם. זה לא בהכרח עניין של פיתוח ברמה נמוכה – הדבר בהחלט קורה כל הזמן, גם אצל מקצוענים. באגים למשל, כוללים מצבים שלא נלקחו בחשבון מראש, אשר מתבטאים בתקלה מסוימת. כך שמדובר בנושא מורכב ועם המורכבות הזו, בדיקות התוכנה צריכות להתמודד. התחום נותן לכך מענה, באמצעות שיטות עבודה מסודרות, מתודולוגיות  מיוחדות, כלי עזר מתוחכמים ועוד. חשוב לציין, שבדיקות תוכנה הוא תחום מקצועי, אשר נלמד בפני עצמו והוא מסלול קריירה מיוחד, נפרד מפיתוח תוכנה.

 

 

עוד על העבודה בתחום זה

באופן כללי, ניתן לומר שבדיקות תוכנה הוא תחום מקצועי, אשר נמצא "בצילו" של עולם פיתוח התוכנה. מבחינת רמות שכר, גיוון בעבודה ועוד, יותר "מעניין" ו"משתלם" בפיתוח תוכנה. אבל מעניין ומשתלם הם מונחים יחסיים וסובייקטיביים. השכר בהייטק גבוה והשכר בבדיקות בהחלט מספיק לפרנסה ויותר. בדיקות תוכנה הוא בהחלט מקצוע "עם עתיד", מאחר שהוא תמיד יידרש. למרות שאוטומציה החליפה בו לא מעט עובדים, לא הכול ניתן לעשות באופן ממוחשב (אוטומטי).

מה דרוש מעשית?

תואר אקדמי בתחום רלוונטי, הוא דרישת בסיס אופיינית לקבלת משרת בודק תוכנה. ישנם גם קורסים שמכשירים לנושא זה. מבחינת ניסיון, יש כמובן גם משרות בהן לא דרוש ניסיון, אם כי השכר יהיה בהתאם, נמוך יחסית לענף זה בכלל.

מה זה אומר עבור הורים

מבחינת הורים, יש כאן בהחלט אפשרויות מעניינות. יש משרות QA אשר זמינות במשמרות, יש כאלה שמוגדרות כ"משרות אם" ויש כאלה שמאפשרות עבודה מהבית. אין זאת אומרת שאפשרויות אלה נפוצות מאוד, אבל ניתן עם סבלנות והתמדה למצוא אותן. חשוב לקחת בחשבון בהקשר זה, שמי שרק נכנס לתחום הוא חסר ניסיון וישנו היצע רחב במיוחד של מועמדים מסוג זה לעבודות בדיקת תוכנה. כך ששום דבר לא מובטח. ייתכן מאוד שלא תשיגו תנאים כאלה במהירות, אם בכלל.

לסיכום

למי שמחפשים אפיקי הכנסה או השלמת הכנסה, כולל הורים, כדאי לשקול גם את נושא בדיקות התוכנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *