מעטים המקרים שבהם המדינה מאפשרת לקבל כה בקלות כספים, כך שמענק עבודה להורים בהחלט נחשב ייחודי. "מענק עבודה הורים", גם מוכר בשמות נוספים. יש שקוראים לו "מס הכנסה שלילי" ויש שקוראים לו "מענק הכנסה". בכול אופן הכוונה זהה. מדובר במצב בו רשות המיסים בודקת מספר קריטריונים שנוגעים לטיב ההשתכרות השנתית, ובהתאם מכריעה האם יש מקום להציע תמיכה/השלמה. באופן כללי נציין שהבדיקה פשוטה ומהירה (עוד נטע זר ברשות המיסים) ומי שנמצא זכאי, עשוי ליהנות ממענק שעומד על 4,000 ש"ח בממוצע. אז מי זכאי, מה חשוב לדעת, כיצד ניתן לבדוק ואיך מממשים את ההטבה? כל הפרטים מחכים לכם כאן!

יש מצב שגם לכם מגיע מענק?

אין זה משנה אם אתם עצמאיים או שכירים. כל עוד אתם אחד מהשניים ובנוסף הורים מעל לגיל 23, או לחלופין בני 55 ומעלה ללא ילדים, ואם בנוסף לכך נמצא שהרווחתם בהתאם להגדרות שמצוינות בחוק (למשל הורים בני 23 ומעלה שיש להם עד שני ילדים והם מרוויחים בחודש בין 2,090-6,298 ש"ח), הרי שמגיע לכם מענק. פה נוסיף ונציין שמשבר הקורונה הוסיף מגוון משתנים למשוואה. כך למשל אם עובד זכאי לקבל את המענק עבור אחד (או יותר) מהחודשים הבאים: אפריל-דצמבר 2020, עבור כל חודש של זכאות הוא יכול לקבל תוספת בשווי של 62% מסך המענק החודשי. מכאן שיש לא מעט משתנים שנדרש להכניס למשוואה (גיל, מספר ילדים, גובה המשכורת של בן/ת הזוג..), אך כיוון שאינכם פקידים ברשות המיסים, כל שנותר לעשות זה רק להגיש בקשה. דברים אלו מזכירים את דברי אבנר הייזלר בגלובס. הייזלר טען שבכול הנוגע לכספים לעולם אין להניח, אלא הכרחי לבדוק היטב כל היבט באופן מקצועי.

מענק עבודה להורים: מי זכאי, וכיצד מממשים את הזכאות?

מבררים – פשוט וקל

רבים מהאנשים שמחים לשמוע על ההזדמנות לקבל מענק, אך ברגע שמבינים שעליהם לפעול מול מערכת משומנת, וברגע שהמילה בירוקרטיה צצה, הם שוקלים לוותר על "התענוג הגדול". עם זאת, חשוב לדעת שבכול הנוגע למימוש "מענק עבודה הורים", התהליך פשוט ביותר. כל שיש לעשות זה להיעזר בסימולטור ידידותי למשתמש (מחכה לכם באתר רשות המיסים). בדקתם והנתונים מעודדים? עוברים להגיש בקשה. בהנחה ומדובר בפעם ראשונה שמגישים בקשה, כל שצריך לעשות זה לגשת לסניף הדואר הקרוב, מלווים בת"ז והמחאה ריקה עם פרטי החשבון. מצד שני, אם כבר הגשתם בעבר בקשה, התהליך אפילו יותר פשוט – ממלאים בקשה באופן מקוון (שוב דרך האתר של רשות המיסים).

פרמטרים שחשוב לדעת

התהליך כה פשוט, כך שחבל שלא לנצלו, ופה אנו מוצאים לנכון לציין את הנתונים הבאים: אין צורך להגיש מסמכים כגון משכורות, התשובה ניתנת באופן אוטומטי ומדובר במענק שנתי, כך שיש להגישו בכול שנה מחדש. בעת הבדיקה, מתחשבים גם בהכנסות של בן הזוג (למרות שהמענק אישי) ובמגוון משתנים נוספים (לצורך הדוגמה אם מדובר בהורים יחידיים, הקצבה תהיה יותר גדולה). בהנחה ולא נמצאתם זכאים, עדיין ייתכן שאתם זכאים לקבל עזרה בשכר דירה ועדיין מומלץ לבדוק מחדש גם בשנה הבאה. עוד נציין שמענק עבודה אינו פוגע במגוון הטבות (למשל קצבת מזונות) ומי שאינו מרוצה מהקביעה, זכאי להגיש השגה בתוך 30 יום. עומדים לערער? יש לנמק בכתב את הדברים ולהגיש לפקיד השומה הסמוך למקום המגורים. דגש אחרון? אם טרם הגשתם השנה בקשה, זה עדיין אפשרי. עבור שנת 2020 ניתן להגיש בקשה עד לסוף חודש נובמבר (30.11.2021). שיהיה בהצלחה!

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *