רשלנות רפואית אצל ילדים

רפואת ילדים היא נושא מורכב, רגיש שדורש הרבה תשומת לב. זה נובע מכך שילדים אינם יכולים תמיד להסביר את עצמם בצורה מיטבית. ילדים גם מגיבים אחרת לטיפולים רפואיים שונים והדבר דורש התמחות מיוחדת לא רק בצד הרפואי של הדברים, אלא גם בהתנהלות מולם. רופא או רופאת ילדים אמורים להבין מהילד או הילדה שמולם מהי בדיוק התלונה הרפואית, מה מידת הכאב, מהן התלונות הקיימות וכו'. ילדים לעיתים מגזימים או פשוט מתארים לא נכון דברים. כל האמור לעיל, לא פוטר את העוסקים ברפואת ילדים מלתת להם את הטיפול המיטבי. במקרים בהם רופא מתרשל בתפקידו, אנחנו מכנים זאת בשם כולל רשלנות רפואית. זוהי תופעה מוכרת מעולם הרפואה הגוררת אחריה אפילו תביעות וסנקציות משפטיות שונות כולל פיצוי למטופל. במאמר הזה נבחן את המצב המאוד רגיש בו הרשלנות הרפואית היא במקרה של טיפול בילדים.

זיהוי מקרה רשלנות רפואית ילדים

חשוב לציין שלא כל מצב של אי הצלחה של טיפול רפואי הוא רשלנות. ברפואה אין הבטחה למאה אחוז החלמה וגם לא ניתן לצפות לכך. רשלנות רפואית היא מצב מיוחד בו הייתה התרשלות מקצועית בטיפול הרפואי. באתר של עורכי הדין אלמוג-שפירא תוכלו למצוא הרבה פירוט בנוגע למקרים ספציפיים של רשלנות רפואית ואפילו ראיון מעניין ומומלץ של עורך הדין רן שפירא בנושא. כאשר מדובר ברשלנות רפואית אצל ילדים, ניתן לחלק אותה בגדול לתחומים הללו:

אבחון שגוי או מאוחר

זוהי רשלנות באבחון אשר הובילה לטיפול שגוי או חוסר בטיפול רפואי. ילדים נמצאים בתקופת הגדילה וגם תקופה בה מתפתחות בעיות רפואיות שונות. אבחון מוקדם ככל הניתן הוא קריטי לטיפול ולכן זוהי רשלנות אשר יכולה להיות בעלת תוצאות הרות אסון.

טיפול שגוי בבעיה רפואית מכל סוג שהוא

אצל ילדים יש כמה תחומים שבהם מתרחשים מקרי רשלנות רפואית רבים: אי אבחון, או אבחון מאוחר של דלקת קרום המוח, אבחון שגוי של דלקת התוספתן, רשלנות במתן תרופות שונות ועוד.

תביעת רשלנות רפואית אצל ילדים

יש לזכור שרשלנות יכולה להתרחש לא רק בקרב רופאים אלא אצל כל הצוות הרפואי שמטפל בילד. בכלל זה גם האחים, רוקחים ואפילו אנשים בתפקידים של פקידות רפואית, אם יש להם אשמה תומכת. הנתבעים יכולים להיות אנשי מקצוע או מוסדות רפואיים כגון בית חולים, קליניקה פרטית המאוגדת תחת חברה בע"מ, קופת חולים ועוד.

בשביל להוכיח רשלנות רפואית ולקבל פיצוי כספי או אחר, יש להוכיח שלושה דברים בסיסיים:

מקרה של רשלנות רפואית מצריך מכם לאסוף כל ראיה שאפשר לחשוב עליה כולל מסמכים, התכתבויות, צילומים ואפילו פרוטוקול שיחות בעל פה שתוכלו לכתוב לאחר כל פגישה עם איש מקצוע.

רשלנות רפואית בכלל וכזו אצל ילדים היא התמחות מאד ספציפית. עורך הדין ירכז את התביעה מול שני גורמים עיקריים: מבצע הרשלנות הרפואית ומול ביטוח לאומי.

עורך הדין יבקש שני מרכיבים עיקריים: פיצוי כספי וטיפול בילד או בילדה בשביל לשפר את מצבו הרפואי בעקבות הנזק.

 

חשוב לזכור שמה שחשוב כאן הוא טובת הילד ולכן צריך לחשוב קדימה על הטיפול שיידרש לו או לה בין אם זה טיפול שיקומי או מסגרת טיפולית הכוללת שהות ארוכה יותר ואפילו טיפולים פסיכולוגיים ונפשיים שונים. העלויות לטווח ארוך יכולות להצטבר לסכומים גדולים אותם יש להעריך ולתבוע בהתאם.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.