כמעט כולנו נתקלנו פה ושם במילה "פרוביוטיקה", אבל מה היא למעשה אומרת? פרוביוטיקה הוא מונח המתייחס לקבוצה של חיידקים טובים שנמצאים במערכת העיכול שלנו ומסייעים לה לתפקד בצורה תקינה. אנשים רבים נוטלים פרוביוטיקה מסיבות שונות, בין אם על ידי צריכת תוספי פרוביוטיקה ובין אם באמצעות צריכת מוצרי חלב (כמו יוגורט) המועשרים בחיידקים הידידותיים, אבל מהי ההשפעה של פרוביוטיקה על ילדים והאם היא מתאימה גם להם? כל התשובות במאמר שלפניכם.

מה זה פרוביוטיקה?

לפני שנדבר על יעילות הפרוביוטיקה אצל ילדים, אנחנו ממליצים לכם לקרוא בהרחבה מידע על פרוביוטיקה באתר טבע בריא המספק מגוון מוצרים איכותי הקשורים לתחום הבריאות הטבעית. פרוביוטיקה הוא נושא רחב מאוד, אך על קצה המזלג, מדובר במערכת של חיידקים שיש להם אפקט חיובי על בריאותנו. במערכת העיכול שלנו קיימים באופן טבעי חיידקים מסוימים שמסייעים בפירוק המזון שאנחנו אוכלים ומאפשרים לוויטמינים, למינרלים ולחלבונים להיספג בצורה ראויה בגוף שלנו.

תפקיד מרכזי נוסף של חיידקים אלה הוא ליצור שכבת הגנה על דופן המעי, מה שמסייע במניעת זיהומים. במצב אופטימלי יש בגופנו כמות גדולה של חיידקים פרוביוטיים, אך במקרים מסוימים כמותם עלולה להידלדל כתוצאה מנטילת תרופות אנטיביוטיות או כתוצאה מתזונה לקויה, דלקות מעי ועוד. במקרים כאלה, מומלץ ליטול תוספי פרוביוטיקה כדי לחזק את מערכת העיכול.

האם כדאי לתת פרוביוטיקה לילדים?

התשובה הפשוטה היא, כן. כבר מגיל לידה מתקיימים חיידקים פרוביוטיים במערכת העיכול שלנו, לצד חיידקים הנחשבים רעים. אצל כל ילד וילד מתקיימת מערכת חיידקים מעט שונה כך שאפשרויות ההרכב ביניהן הן אינסופיות, ואיזון בריא של החיידקים תורם לבריאות הילד. חוקרים שחקרו את האפקטיביות של פרוביוטיקה אצל ילדים מצאו שתוספי פרוביוטיקה עשויים לתרום בשיפור תפקודה של מערכת העיכול אצל ילדים, ואף למנוע בעיות עיכול מסוימות. עם זאת, ישנם מספר סייגים, ועל כך צריך להרחיב.

 

 

בראש ובראשונה, מכיוון שאצל כל ילד יש שילוב חיידקים ייחודי, יש צורך לבחור בתוסף פרוביוטיקה שמכיל כמות גדולה של חיידקים ידידותיים ממגוון רחב שלהם. כמו כן, חשוב לזכור שלפרוביוטיקה יש השפעה זמנית על הגוף, כלומר, החיידקים הטובים אינם נשארים בקיבה זמן רב, ולכן צריך לדאוג שצריכת הפרוביוטיקה תתבצע על בסיס קבוע כדי שכמות החיידקים הטובים במערכת העיכול תהיה מאוזנת. עם זאת, החיידקים המגיעים מהתוספים כן עשויים לעודד היווצרות של חיידקים טובים נוספים בתוך המערכת.

באילו מצבים כדאי לתת לילדים פרוביוטיקה?

אם הילד שלכם נוטה לחלות לעתים קרובות, תוסף פרוביוטיקה עשוי לעזור. הפרוביוטיקה מעשירה את הגוף בחיידקים הטובים שמסייעים לגוף להילחם במחלות שונות ולהתמודד בצורה טובה יותר עם תסמיני חולי. כמו כן, אם הילד נוטל אנטיביוטיקה לצורך התמודדות עם מחלה כזו או אחרת, האנטיביוטיקה עלולה להביא להשמדת החיידקים הטובים במערכת העיכול ולגרום לתופעות לוואי כמו שלשולים, כאבי בטן ועצירות. נטילת פרוביוטיקה בשילוב עם טיפול אנטיביוטי מסייעת באיזון החיידקים הטובים בגוף ומפחיתה בצורה משמעותית את תופעות הלוואי של האנטיביוטיקה. על כל מקרה, לפני כל נטילת תוספי פרוביוטיקה מומלץ להתייעץ עם רופא.

סיכום

לסיכום, פרוביוטיקה נמצאה מתאימה גם לילדים, מאחר שההשפעה שלה על ילדים דומה להשפעה שלה על מבוגרים. עם זאת, אם אתם שוקלים ליטול תוספי פרוביוטיקה או לתת אותה לילדכם, אנחנו ממליצים להתייעץ עם רופא משפחה שיוכל לכוון אתכם לגבי מינון מתאים, סוג הפרוביוטיקה המומלץ ועוד.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *