אחד מהאתגרים הגדולים והחשובים ביותר של החברה הישראלית הוא מצבם של צעירים חסרי יכולת כלכלית. למעשה, הנתונים מעידים על כך כי הסיכוי של צעירים מרקע סוציו-אקונומי נמוך להשתלב במקצועות מבוקשים במשק הוא נמוך בעשרות אחוזים מאשר צעירים שמגיעים ממעמד גבוה יותר. הצורך של שילוב צעירים בכוח העבודה בישראל הוא צורך ממשי, בייחוד לאור הביקוש האדיר לעובדים בתחומים רבים – כולל תחום ההייטק. יחד עם זאת, בשביל לעודד תעסוקה והשתלבות נדרש לגבש תוכניות ארוכות טווח שרובן אינן מיושמות כלל ולכן רבים מהצעירים מוצאים את עצמם לא רק ללא תעסוקה אלא גם ללא תעודת בגרות. אחוז הנשירה של הצעירים הללו הוא גבוה ומשפיע באופן ממשי על מימוש הפוטנציאל. לאור המצב ועם הבנה כי היכולת של הרשויות לסייע היא מוגבלת, החלו רפי אדרעי ביחד עם אחיו לקדם תוכניות בפריפריה שנועדו לסייע לאותם צעירים להגשים את החלום  ולסיים את הלימודים בהצלחה, עד לקבלה לעבודה מבוקשת. עמותת אחינועם אותה הקימו נחשבת לאחת העמותות המובילות בישראל בתחום הרווחה, לא מעט בשל פרויקט של חלוקת מלגות בהיקפים של מיליוני שקלים.

חלוקת מלגות – הדרך לצמצום פערים בחברה

עמותת אחינועם אותה הקימו רפי אדרעי ואחיו איל ומשה, הוקמה מתוך מטרה לקדם צעירים וצעירות מהפריפריה, וזאת באמצעות מגוון רחב של תוכניות. אחת מתוכניות הדגל היא איתור של צעירים חסרי יכולת כלכלית שאינם מוכרים לרשויות הרווחה, כחלק ממטרה ליצור שווין הזדמנויות באמצעות חלוקה של מלגות בשילוב של תמיכה ארוכת טווח שנועדה להוביל לאורח חיים עצמאי. תוכנית זו זכתה לשבחים מצד הרשויות וכן גורמי החינוך וזאת בשל ההשפעה החיובית על צעירים חסרי יכולת שמקבלים דרך העמותה מעטפת סוציאלית מלאה, החל מגיל הנעורים ועד השתלבות במקומות התעסוקה.

ברבות השנים ומאז החלה העמותה בראשות רפי, משה ואיל אדרעי, לחלק את המלגות הצליחו אלפי צעירים לממש את הפוטנציאל הגלום בהם, גם כאשר הם חשים כי אבדה התקווה. היכולת של העמותה לרתום את המתנדבים כמו גם להקים תוכניות מסוג זה, הפכה את העמותה לבעלת משמעות אדירה לחברה הישראלית ולצעירים חסרי יכולת כלכלית בפרט, כחלק מצמצום פערים והבנה כי הצעירים שאומנם לא מגיעים ממעמד גבוה יכולים ורוצים להגשים את עצמם ואת היכולות שלהם.

עם הפנים קדימה: רפי, איל ומשה אדרעי דואגים למלגות לצעירים חסרי יכולת כלכלית בעמותת אחינועם

סיוע לצעירים כחלק מאגנ'דה

כפי שציינו, עמותת אחינועם הוקמה מתוך אג'נדה של צמצום פערים והבנה כי הטכנולוגיה הקיימת מאפשרת לבצע תהליכים משמעותיים שיובילו לא רק להעצמה של צעירים אלא גם לגיבוש זהות ערכית שתוביל בסופו של דבר להגשמה עצמית שתבוא לידי ביטוי בסיום הלימודים כמו גם גיוס לצבא וכן השתלבות במקומות תעסוקה מבוקשים. בחסות הטכנולוגיה ועם תוכניות ארוכות טווח מצליחים איל, משה ורפי אדרעי מעמותת אחינועם, לסייע לאלפי צעירים מכל רחבי הארץ, בהתנדבות מלאה ועם שימת דגש על ליווי המתבצע במספר מישורים. אפשרויות התעסוקה שנראו כמעט בלתי מוגבלות הפכו לאפשרויות, כל זאת בזכות עמותה שרואה עם הפנים לקדימה ולטווח הרחוק בכל הקשור לצעירים אשר אין להם יכולת כלכלית אך הם בעלי מוטיבציה להצליח, גם כאשר התנאים קשים.

לסיכום

העבודה המבורכת של העמותה ושל האחים הניבה ברבות השנים שבחים רבים אותם ניתן לראות גם בעמוד הרשמי של העמותה וגם בשורת כתבות שהתפרסמו לאורך השנים על היוזמות כמו גם תוכנית חלוקת המלגות שהובילה אלפי צעירים להגשמה עצמית גם מבחינה אקדמאית אבל גם מבחינת צמצום פערים שהוביל לתנופה בערי הפריפריה ובקרב צעירים חדורי מוטיבציה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *